Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a living prokaryotic cell? A) Virus B) Bacteria C) Amoeba D) Paramecium
which of the following represents a relation that is not a function? a. x -8 -6 7 10 y 33 31 39 33 b. x -8 -6 0 3 y 33 31 39 33 c. x -8 -6 -8 3 y 33 31 39 33 d.
If a figure has eight vertices and 12 edges, how many faces does it have?
how does the speaker in "stopping by woods on a snowy evening" show his level of commitment? a. he admires the frozen lake and the nearby farmhouse. b. he rests
what is the difference between macro and micro economics
How does a Representative prevent a law from passing?
Martin's goal is to increase his arm strength. Look at these entries in his workout log and determine which principle of training he is most likely trying to av
Apartheid is best described as the system used by __________.
Select all that apply. Why are mixtures (such as sugar in water) not given chemical formulas? a.Their elements are unknown. b.No chemical bonding took place. c.
french intrest in the new world was revived by which of the following?