shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

What is the Nature of reality?
Read the body paragraph from Reiko’s argumentative essay. It’s a good idea to eat fruits and vegetables. A study of over seventy thousand nurses showed that ea
Which of the following is a balanced equation for cellular respiration? A.C6H12O6 + 6O2 6CO2 + 6H2O B.CO2 + H2O C6H12O6 + O2 C.6CO2 + 6H2O C6H12O6 + 6O2
What is 22 over 2 as a whole number
10 ejemplos de personificación
If f(x) = x and g(x) = 2, what is (f o g)(x)? 2x 2 x + 2 x/2
Three mountain climbers set out to climb a mountain from the same altitude and all arrive at the same location at the top. Mountain climber A took a long gradua
In 3 ways how has the Industrial Revolution changed the world?
The pitch of a roof is found the same way as the slope of a line. What is the pitch of a roof that has a height of 9 ft and a horizontal run of 7? A) 1/2 B) 2/3
A school has 679 bottles of water for sports day. They buy another 8 packs of bottled water. Each pack contains 6 bottles. How many bottles of water do they hav