vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

a taxi fare y can be determined by the equation y=0.50x+3.50, where x is the number of miles traveled
which number is not a common factor of 15 45 90
What is the slope of the line on the graph?
Give 3 jobs for smooth ER
Find the linear equation with slope = 7 and y-intercept = -4
What is 117.28 rounded to the nearest 10 cents?
what are spanish lunch foods
A Punnett square has letters at top and left sides of the grid. What cellular process is represented by these letters?
which of the following caused internal conflict during the Yuan dynasty?
what is most likely happening to the genetic variation of the population of North East Arctic Cod? The genetic variation in the population is increasing due to