jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

Which group of words qualifies as a dependent clause as written Select one of the options below as your answer: a. because there is no evidence b. there is mu
Which of the following sequences of numbers are arithmetic sequences?
You don't have to eat a variety of foods to get the nutrients your body needs. a. True b. False
how do you solve this math question?
Geologist learn about Earth’s interior by studying ______, which move through Earth.
what is the process of an economy's increasing industrialization, standard of living, and economic wealth
The ode and sonnet are common forms of what kind of poetry?
Which of the following statements is true for a eukaryotic cell?A. Does not possess intracellular membrane bound organelles. Everything inside just floats freel
Explain the relationship between adaptation natural selection and evolution
Julie's psychologist helped her get over her fear of spiders. Which goal of psychology has the phycologist met ?