helen97 helen97
  • 03-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6. What is the cost for 1 marker ?

Respuesta :

abbadabba03
abbadabba03 abbadabba03
  • 03-09-2018

you would do ...

20 ÷ 6

= $3.33

Answer Link
Skullgirl187 Skullgirl187
  • 03-09-2018
You need to find the cost of one marker. You just simply have to divide the money by the number of markers.
[tex]6 \div 20 = m[/tex]
[tex]m = 0.3[/tex]
Now to actually make it apply to the problem, you have to make sure there is a zero in the hundredths place.
So it will look like this:
[tex]m=0.30$[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Find the solution of the system of equations. -7x+4y=-32 9x-2y=38
what is (-2,6) and (5,13) in Slope please help
What is the area of this kite? 8 m 12 m 12 m 30 m 38 m
whats twelve minus y
Can some please help me with this.
similarities between the Holocaust and the Native Americans?
James says the fraction 3/4 had the same value as the expression 4 ÷ 3. Use the drop down menus to state whether you agree or not, and why.James is correct or i
How was indirect democracy practiced in Athens?
It's important to find each and every Element and Principle of Design used in a piece of artwork when analyzing. A: True B: False
Writers credit their sources for research papers in _______