liza98mpp9krew liza98mpp9krew
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for $3 and some notepads for $3 each. You spend a total of $24. How many notepads did you buy?

Respuesta :

madison1025
madison1025 madison1025
  • 04-09-2018
Hope this helps! Message me with any questions!
Ver imagen madison1025
Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 04-09-2018

Let the number of notepads be n. One magazine costs $3. Each notepad costs $3, so n notepads cost 3n. The total cost is the price of the magazine plus the price of the notepads. We add them and set the sum equal to $24.

3n + 3 = 24

Subtract 3 from both sides.

3n = 21

Divide both sides by 3.

n = 7

Answer: I bought 7 notepads.

Answer Link

Otras preguntas

Julian is interested in building a new house. Three architects have given him plans. The first plan is for a house that will be 2,250 square feet. The total cos
You have a part-time job. You work for 3 hours on Friday and 6 hours on Saturday. You also receive an allowance of $20 per week. You earn $92 per week. How much
Which one is it 1,2,3,4
help please thank you
What makes plants the beginning of the food chain? 1. All organisms eat plants. 2. Only plants use solar energy in a chemical process to produce food. 3. Pl
Find the value of x so that ST is parallel to PR.
Which sentence is false?
Which phrase best describes the points on this graph?
The image shows three sets of stuffed bears. Each set represents a term of the sequence (1, 4, 7, . . .) What is the next term in the sequence? Describe the do
i need help i dont know what im doing