ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Most new workers in the labor force are men true or false?
Joshua sells 13 toys per hour. Sarah sells 16 toys per hour. This week Sarah sold an additional 20 toys. Write an expression that represents the weekly sales of
Which type of molecule in the yolk of a chicken egg provides the most energy for a developing chick?
Medinas capture the unique historical character and social patterns of cities in North Africa and Southwest Asia. Labyrinths of winding alleys and many kinds of
What impression of Macbeth does this passage give? a. Macbeth is merciless and disloyal to his king and fellow soldiers. b. Macbeth is ambitious and will do any
In his speech Roosevelt made no mention of Germany and the war in Europe. Why?
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!! The perimeter of a rectangle is at most 80 inches. The length of the rectangle is 25 inches. The inequality 80 - 2w > 50 ca
How does the number line represent equivalent fractions and decimals?
A person perception of the world is known a a regional map
is 25 to 16 proportional to 5 to 4