sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Two sides of a triangle have lengths 6 and 16. What must be true about the length of the third side?
the people on the train are jk the following ratios men:children=5:3 women:children=3:2 find the ratio men:women in its simplest form
In the process of glocalization, all the following may happen except Hide answer choices A. Cultural hybridity B. Adapting foreign products to local needs C. A
Jason hits a volleyball so that it moves with an initial velocity of 6.0 m/s straight upward. If the volleyball starts from 2.0 m above the floor, how long will
Write an explicit formula for a The nth term of the sequence 35,44,53
Will you marry me ? ​
how to place answer in brainly​
Anita’s mother is 5 times older than Anita and Anita is twice as old as his sister Rita. In two years time, the sum of their ages will be 58. How old is Anita n
1. La W realiza una encuesta de faborabilidad sobre las reformas al sistema de salud y pensión. El 25% de las personas encuestadas, esta a favor de las reformas
Find the value of m, if (5,8) is a solution of the equation 11 x-2y = 3m, then find one more solution of this equation