Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

3/9 in simplest form
Which verb form correctly completes the sentence? As soon as she started the snowmobile again, Kimberly _______ it down the snowy trail. A. had ran B. ran
Explain how nicknames became surnames.
Which statement is true about the language that the author uses in City? A. The author includes technical terms that are specific to the field of architecture.
Which of the following expressions is equivalent to 6 - (-5)? a. 6 - 5 b.6 + 5 c.-6 + 5 d.-6 + (-5)
Which is a solution to (x − 2)(x + 10) = 13? x = 3 x = 8 x = 10 x = 11
Blank divided by 9 equals 6
What is the GCF of 9 and 18?
help me to got a answer.
what did Jim Bridger believe he had discovered when he tasted the Great Salt Lake?