ashleehadallero4 ashleehadallero4
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

At Dave's diner, 2 sandwiches and 2 drinks cost $12. You can buy 5 drinks for the cost of one sandwich.

Respuesta :

lilittt
lilittt lilittt
  • 04-11-2018
If you’re asking for the cost of the drink, the drink would be $1. This is because 2 sandwiches would cost $10 and that means 1 sandwich would make it $5. If 2 sandwiches cost $10, the remaining $2 in the $12 dollars would be the drinks. 2 drinks for $2 would make 1 drink for $1. So the cost of 5 drinks is $5 or $1 per drink.

If confused, don’t be shy to ask :)
Answer Link

Otras preguntas

When the economy is in short-run equilibrium, Question 8 options: there are increases in inventory. there are decreases in inventory. total expenditures equal t
Can y’all hwelp mwe pweasee
The degree of the polynomial p(y) =(y-4)^3-y^3 isPlz urgent ​
PLEASE PROVIDE ANSWER AS SOON AS POSSIBLE
If you know how to solve this, Please answer it. Thank YouPlease show your work and the steps.The first one to answer the question right, will get Brainlist! I
A city government is planning to install a sewage line at a cost $10M with an estimated life of 50 years and an estimated salvage value of $2M. Assume that the
Write the product using exponents. (−12)⋅(−12)⋅(−12)
Please help il give u anything !!
Quadrilateral ABCD is a rectangle with diagonals BD and AC that intersect at point R. \large BD=12x-6 inches and \large AR=4x+5 inches. Find DR.
Using Prefixes Albe Use the drop-down menus and your knowledge of prefixes to choose the correct word for each sentence. I love being outdoors, so a day at the