justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

what is 69/25 as a terminating decimal
A crime suspect fled the scene when police officers entered the building. How far could he run in 10 minutes if he can run 5 miles per hour?
how many kilograms is in 12,321grams
how do you solve 4a/b divided by 2ac/b
2h/3-1/4=1/3 solve and show your steps
Among other things, the romantics valued: a. individualism, the belief in the uniqueness of each person. b. socialism, a system in which society owns and contr
help me the area of a rectangular roof of a doghouse is 756 square inches. the length of the roof is 108 inches. how many inches wide is the roof? show the math
A crime suspect fled the scene when police officers entered the building. How far could he run in 10 minutes if he can run 5 miles per hour?
Who was the so-called new middle-class? What was the role of expertise and organization in this new professionalism?
If Olivia and Shawn have another child, which of the following genotypes is possible for the child? A. Mm only B. MM only C. MM or mm only D. MM, Mm, or mm