Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

True or false all 3 questions please
An artist sculpted a scale model of a giraffe for the zoo gift shop. The artist used the scale 1 inch: 4 feet to create the scale model giraffe. The actual gira
Should graffiti be considered art? 175 words please. your own words please
Saying, "When you tease me in front of people about my new haircut, you embarrass me" is an example of which type of communication? A. aggressive B. assertive C
Grace is comparing cell phone plans. A prepaid phone plan costs $0.20 per minute and has no monthly fee. A contracted phone plan costs $50 per month and $0.02 p
In parallelogram EFGH the measure of
What number makes the equation true? Enter the answer in the box. ÷3 = 6​
____is the idea that religious faith should be expressed through good works.
President Bush decided to limit the amount of three types of textile products which could be imported from China in an effort to give the U.S. textile industry
-5 1/3 ÷ (-4/5)= please help!!​