spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

What economic reforms did the people's party call for?
What brings the majority of wet weather to South Asia? Question options: The northwest monsoon from the mountains The southwest monsoon from the ocean Snow melt
What is the momentum of a 1.10 ✕ 104 kg garbage truck moving at 25.0 m/s?
Centrosome is the region of chromosome where two sister chromatids are connected. a. True b. False
identify the type of conjunction used in the following sentences. 1. the mountain goat lives on the high mountain slopes, but has adapted to the environment. 2
How many questions need to be answered correctly to receive a score of 80%?dhow your work
At the beginning of "a tree telling of orpheus," what causes the strange new "rippling" feeling the tree experiences?
A therapist who emphasizes helping clients to identify
Jean has a loan of $2,000 the rate of simple interest in 8% a year he has paid $640 interest how many years has he had the loan (with working out please)
Dennis is packing 108 pens ,80 books and96 note pads into boxes. He wants to pack an equal number of pens books and note pads in each box . Find the greatest n