yinglinzhu yinglinzhu
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

mikewithhayde
mikewithhayde mikewithhayde
  • 03-01-2019

Answer:

12 bars of soap for $10.00, but actullay the are both the same. if u buy 5 bars of soap for $4.00 then the next time u buy 7 bars of soap, your are still using the same amount of money.

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Given the equation 3x-3=6x+1, select the reasoning that correctly solves for x . Add 3 subtract 6x then divide by 3 or subtract 1 subtract 3x then divide by 3
What is the inverse equation of the function, y = 3x - 6? y -1 = 3x + 6 x -1 = 3y - 6 y -1= x+6/3 y -1 = 1/3x + 6 On the third answer the / means dividing
What colonies were in the new england colonies?
You have a coupon for a resturaunt. you save 3 dollars on a meal. what was the original price of the meal
Which one of the following choices best represents a sign of heat syncope? A. Victim is disoriented and unresponsive B. Victim is dizzy or faints C.
Richard can read 1/4 of a book in 4/5 of an hour. At this rate, how much can Richard read in one hour?
Solve: 4x-2=2x-10 Solve: x/7=9
How did the louisiana purchaase benefit the united states?
When and where was the constitution written?
Roger is in the stage of therapy where he and his therapist are working on altering his long-standing patterns of dependent behavior. what phase of therapy is r