dmccray3357 dmccray3357
  • 02-02-2019
  • Mathematics
contestada

A gallon of apple juice cost $7 a pack of eight 4.23oz box of apple juice $2.39 which is a better deal

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 02-02-2019
To find the answer, we first need to convert the products to the same unit:

1 gallon = 128 oz

We can then find which is a better deal by comparing the how much ouncesa dollar can buy.

A dollar can buy:

128÷7
=18.285..
≈18.3 oz

The total amount of ounces for eight box of apple juice:
4.32×8
=34.56 oz

For boxes of apple juice,a dollar can buy:

34.56÷2.39
=14.46..
≈14.5 oz

As the volume of a gallon apple juice is higher than boxes if apple juice (18.3>14.5), a gallon of apple juice is a better deal.

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

Predict the order of acid strengths in the following series of cationic species: CH3CH2NH3 +, CH3CH=NH2
Tammy has $20 to spend at the movie theater. She spends $9.50 on a movie ticket. If the snack counter sells bags of candy for $3.50 each, how many bags of candy
Look at the image, read, and select the correct sentence that matches the image. You just exercised for a long time with your friends, and after taking a shower
−30=5(x+1) solve for x pls help
What is the shape nameplease do fast.​
Help please and thank you
Someone plz Help its due now!!! In a histogram, if I have 0-2 does this count everything up to 2, or does this count 2?
The Magnuson-Stevens fishery conservation and management act rose which of the following
PLEASEEEEE HELP MEEE
the area of a square ground is 42025 metre square.Find the perimeter of the field.​