kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

convert 27/20 to a decimal
simplify this expression b+2+5b
round 1045 to the nearest thousand
Artaud noticed that if he takes the opposite of his age and adds 40, he gets the number 28. How old is Artaud
How are the branches of life science related
How would you write six and twenty five hundredths with a decimal point?
What are the lines that run north and south on the map
write in exponent form and word form 10x10x10
Rosie the Riveter was one of the most successful propaganda campaigns of the Office of War Information (OWI). What best describes the objective of the OWI? A. T
why do you think the French people welcomed Napoleon back so eagerly?