madmatt873
madmatt873 madmatt873
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

One kilogram of cheese costs £6.70How much would 400g cost?

Respuesta :

jshae17
jshae17 jshae17
  • 02-05-2019

Answer:

2680

Step-by-step explanation:

i just did 6.70 times 400g

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Step-by-step explanation:

Let's write and solve an equation of ratios:

 0.4 kg            x

------------- = -------------

  1.0 kg         £6.70

Cross multiplying to solve for x, we get:

0.4(6.70) = x, or

x = £2.68

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Answer Link

Otras preguntas

The ph of a fruit juice is 3.43.4. find the hydronium ion​ concentration, left bracket upper h 3 upper o superscript plus right bracketh3o+​, of the juice. use
The purpose of concept-mapping is to a. Identify sequence c. Identify relationships b. Identify vocabulary d. Identify questions
What is the best reason for selecting a quality friendship?
find the slope of the line through each pair of points (19,-16) ,(-7,-15)
How did the entertainment industry contribute to the war effort during ww2 apex?
In general, _______ is associated with the Catholic Counter-Reformation.
Question 1 (2 points) Question 1 Unsaved Why did the communist citizens want change? Question 1 options: poor working conditions lack of consumer goods
Dante’s use of imagery in Inferno canto I where the narrator is lost
this is the last question and I finish my hw so pretty please help me
Can someone explain humanism?