bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important to "consider the source" when attempting to determine whether the information received through a particular medium is reliable?
Which floor does each person live complete the sentences using the model is the guide
the volume of a cuboid is 1200 centimetre cube the height is 8cm and breadth is 10cm then find its length​
Which sentence best completes this diagram?
Which statements correctly describe the regions of North Carolina? Check all that apply. North Carolina has three major geographic regions. The inner and outer
what is one characteristic of a cosine function
PLZZ HELPP MEEA tourist who wants to visit both a forest and the state capital would most likely go to which region of North Carolina? 1. the Piedmont region 2.
XYZ Corp. has issued $30 million of debentures. Each bond issued has a warrant attached enabling the holder to buy three shares of XYZ common at $30 per share.
If then ye would enjoy a happy reign,Observe the statutes of your Heavenly King, And from His Law make all your laws to spring, Since His lieutenant here ye sho
Which statement best evaluates how effectively this summary of Cinderella includes all of the story’s plot elements Look at the picture