bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

His answer sheet for the starving times of jamestown
Paul tries to act stoic and about his brother being drafted to serve in the army, but his pained expression gives him away.
I really need help on how to do this please
is Inequality is something that everyone faces.
What shaped american foreign policy in 1950s??
Answer questions B, I, and II please. Thanks =(^~^)=
The temperature at which there is no kinetic energy in an object . Is?? ASAP
OSHA standards appear in the ___________ and are then broken down into ____________.
What percent of Colombians are younger than age 15?
¿Qué pensadores hispanos-musulmanes no fueron destacados en la España-musulmana? a. biología c. astronomía b. matemáticos d. medicina