zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

I need help with a practice problem! ASAP!
¿Cuál es el sentido de que Platón hiciese una distinción entre la caverna y el mundo exterior?
The diagram shows a scale drawing of a playground the scale of the drawing is 1:500 work out the perimeter of the real playground give your answers in meters
When the VAT rate is 15%, a customer pays Rs.1610 to buy an electric fan. Find the cost of fan without VAT.
On July 1, 2017, Lopez Company paid $3,000 for six months of insurance coverage. No adjustments have been made to the Prepaid Insurance account, and it is now D
Please answer this now in 2 minutes
Please answer this question now
Air enters the compressor of a regenerative gas-turbine engine at 300 K and 100 kPa, where it is compressed to 800 kPa and 580 K. The regenerator has an effecti
the one who gives the first answer will be marked as the brainliest. the circumference of a circle is 132 cm. what is the radius of pi is equal to 22/7 ​
Multiply: –c2(3c – 2)