makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

At what rate does gravity cause objects to accelerate at sea level on earth
What are the three requirements a person must satisfy in order to become a member of the ripper House of Representatives
Autocracy or Democracy: One person is in charge
how solve the equation a(n-3)+8=bn solve for n
The equation of a line is -6x-2y=-18 what is the X-intercept of the line? A.) 3 B.) 9 C.)-3 D.) -9
which two countries fought over cyprus
one book costs £1.99 how much do four books cost?
What is the type of tissue that consist of living cells surrounding by an extracellular matrix?
Explain Each Part please!!! The cost C, in dollars , of building a concrete sidewalk varies directly with its lentgh , s, in meters A.. find an equat
Write a 3-digit number using the digits 5,9,and 2.then write your number using words