djskekeowo7868 djskekeowo7868
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Edgar's aunt gave him $72 to spend on clothes at the mall. He bought 4 shirts that cost $9 each and a pair of pants that cost $17. How much money does Edgar have left to buy more clothes?

Respuesta :

gio1344 gio1344
  • 03-10-2019

Answer:

the answer is 10 I believe

Step-by-step explanation:

ok so... 9x4 =36 youbsaid a Pair so that two 17 +17 = 34+36=69 72- 69= 10

Answer Link

Otras preguntas

4. Diagrama que solicite la captura de una sola letra y que determine si pertenece a una vocal o no.
7. I like----- a. that old Spanish song b. old that Spanish song c. that old song Spanish d. that Spanish old song
2/3 / 7/8 who can help with my question
A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?
Please help me with this question.. Fast...
Paris is the capital city of france. fact or opinion?
Mercantilism is the economic idea that In order for a country to prosper, its exports must exceed its imports. O In order for a country to prosper, its imports
A customer left $25 for a meal that cost $20.66. Determine the tip percent.
give me a poem associated with orchard gardening​
Does the sentence need a comma? Pick the right option. Jenna Ortega lives on the moon, but she calls home often.