Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP WILL GIVE THANKS+BRANLIEST! the length of the box is 2 1/2m, it is 1 9/16 times its width. what is the height of the box if its volume is 12 3/4m3?
You can use this rule to work out the total charge for hiring a cement mixer. Total charge:£30+£7 every hour of hire On Monday, Sally hired a cement mixer for 4
Determine whether each melting point observation corresponds to a pure sample of a single compound or to an impure sample with multiple compounds.
What role do currents play in rivers and streams?
Loans can come with different repayment options. Which option will always be most logical?
m/s is a derived quantity Explain​
a weights m kg,b weight is 20 kg less than three times that of a. If their total weight is 100 kg. Find the weight of a​
write a point-slope foem an equation of the line that passes through the given point and has the given slopes (2,-2); m = -5? a. y -2 = -5(x -2) b. y+2
Does anyone know the answer to this?​
Please give explanation and I will give brainliest