officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

How do you think the people conquered by the Romans felt about their new rulers
A special form of loose connective tissue that pads and insulates the body and stores fuel reserves is known as (A) epithelial tissue. (B) adipose tissue. (C) f
A sighting from sea level to the top of a lighthouse was 60°. The lighthouse is known to rise 180 feet above sea level. What is the distance (to the nearest foo
does gas have as definite or indefinite volume
how do I figure out what 5550/1000
How Do Clownfish Catch Their Food?
Payments designed to make up for war damage are known as
How do I solve this equation? If 3t-7=5t then 6t=a 21b-7c-21d-42
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
What is 10 percent of 80