marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

On 14 would I solve the 32x + 72 or is that the answer. The app stopped in the middle of the other tutor
Why is the sand on a dry beach not a fluid but when a wave comes in and out the sand does become a fluid and your feet sink when standing on it?
the board has decided to provide a tree to everyone in your grade before Thanksgiving break ice cream bars one box contains 48 bars. There are 338 students in y
How high was a 10 kg wood block lifted if 200 J of work was done liftingit?
I need help with this. can you help me find the answer please?
Tommy throws a ball from the balcony of his apartment down to the street. The height of the ball, in meters, is modeled by the function shown in the graph. What
Help ! its not a test i just don't understand!!
I don't even get like what a mean and a median is can you explain?
Carlos wants to buy a new T.V. He is willing to spend less than $600 for 36" orsmaller or more than $1000 for 42” or larger. He has a gift certificate for $400.
Hello I need help on the question 4 for chemistry. Also- this is a worksheet for practice! Thank you!