Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

7. What book brought the public's attention to damage caused by pollution in the early 1960s?
Find the inverse for 43 modulo 660
What are the two qualities that a medicine must possess?
What best describes drug abuse?
which venous structure does not empty blood into the right atrium
Look at this function: (−6, −13)( −4,−9)( −2,−5)( 0,−1) Mark said that the function is linear. Jason said that the function is nonlinear. Which of the fo
What are the purposes of a chemical equation? Check all that apply. -to show how substances in a chemical reaction interact -to shorten the explanation of a che
Calculate the density of a rectangular solid that has a mass of 24.71 g and its dimensions are 2.3 x 4.01 x 1.82
£48 in the ratio of 3:1
For aerobic capacity is higher the number better