stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

if you want to place an 8 1/2 inch towel bar in the center of a door that is 25 1/2 wide, how much space will be on each side of the towel bar?
Damage to the ________________ resulted in monkeys being unable to perform a once familiar response, specifically pushing in a lever and then turning it to the
What is the primary function of olive oil in the body
A soccer league has 170 players. Of those players 60% are boys. How many boys are in the soccer league
which two factors contributed to the spread of islam im africa ?
Charlie walk 9 blocks to school after school he walked 3 blocks to soccer practice he walks 7 blocks back home how many total blocks did Charlie walk in one day
Which physical characteristics have played a role in the region's environmental problems? abundant precipitation arid climate fertile soils oil resources north
Need help with comparing linear functions
¿A qué deporte _______ tú? (2 points) Question 6 options: 1) juega 2) jugamos 3) juegas 4) juego
What are the three basic cloud forms shown in the figure 18-2?