Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do I say "I like to write." in Korean?
I don't know how to do this :(
The Manhattan Project was responsible for the creation of _____. the hydrogen bomb.. the first satellite.. the atomic bomb.. the Aswan Dam... User: The deaths
which of the following interest groups is not as concerned about the economics of industry as the other organizations? A. National Association of Manufacturers
Which one of the following should be done to prevent a bicycling injuries? Peddle slow Support your back Always take time to warm up and stretch Know
I need an answer asap
Which angles are pairs of alternate exterior angles? Check all that apply.Correct Answer Gets Brainliest  1. 5 and 11 2. 7 and 12 3. 11 and 16 4. 2 and 14 5. 4
What is the difference between the molar mass and the empirical formula mass of a compound? when are these masses the same, and when are they different? when di
Sb-34 when operating a boat near other boats or when entering a congested area, why should you watch your wake?
Statistics show that one common type of hate crime is related to sexual orientation. A. True B. False