travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

what does the use of the word now in the selection's subtitle suggest about the information provided in the text?
How to right forty billion forty eight million
we hit a snag while rowing to shore.
A concession stand vendor counts the money in the register. after 2h, it has $82.75. After 6 h, it has $360.75. how much money will be in the register at the en
what are rational numbers in algebra
A satellite camera takes a​ rectangle-shaped picture. The smallest region that can be photographed is a 22​-km by 66​-km rectangle. As the camera zooms​ out, th
Paul plans to put concrete on a rectangular portion of his driveway. The portion is 12 feet long and 6 inches high. The price of concrete is $98 per cubic yard.
the cost of ken s car wash was $ 23.95 if he wants to give his detailer a 15 % tip about how of tip should he leave
which do you think made the most significant contribution to the ancient world? Ancient Greece and Rome were perhaps two of the most significant civilizations i
How many eyes do spiders have?