janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the fractions 2/5 and 4/15 as fractions with a least common denominator
how did Jefferson acquire the Louisiana Territory
Put the plot elements in the order in which they occur in a story. Climax Raising Action Falling Action Resolution Exposition
The first watches organized in Colonial America were comprised of _____. 1-british troops 2-citizen volunteers 3-hired law enforcement officers 4-criminals requ
A number is squared. The result is squared, then that result is squared. The final number is 6561. What was the original number? What were the next 2 numbers? W
Which are true about a bill's passage through the Senate? a. All bills must start in the Senate b. Rules for debate are much stricter in the Senate c. Senate bi
in  mrs. middleton's math class, there are 7 more boys than girls. if there are  29 total students in the class, how many boys are the
Which river was used as a major trade route for the Midwestern United States?
Please help me!!!! I'm having a lot of trouble with this math
You are converting 8 centimeters to meters. How will the number of meters compare to 8? Explain. Please help I'm timed!