lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

how do i solve this infinite geometric series?64/25-16/5+4-5
What is significant about Gatsby keeping watch over Daisy at the end of the chapter? In the Great Gatsby
How do u answer 3(x+2)=x-18
Name two things found in a plant cell that are not found in an animal cell.
what is 1/2 plus 9/10
how do i solve this infinite geometric series?64/25-16/5+4-5
If a pizza costs 2.85 to make and customer pays 8.95 how much profit have I made as a percentage
1.How and why did the universe begin?2.Whats the point of life? Why are we here?3.Are we alone in the universe?4.Are moral values relative or absolute?5.Should
If the circumference of a baseball is 24 cm what is the volume of the object
Identify true statements. (a) A sequence is either arithmetic or geometric. (b) An arithmetic sequence is either increasing or decreasing if common difference i