getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

calculate 42kg of 105kg as a percentage
Fitness requirements are the same for individuals of all ages! True or False!
what are procedural documents? a. a document that reminds workers about a deadline b. documents that share information with one person c. documents that tell ho
What is the difference of phenotype and genotype?
a university would like to create a circular eating area with picnic tables. the eating area will have small plants that make a path to create individual sectio
How does Douglass use the word nature in the excerpt from his narrative My Bondage and My Freedom?
Consider the curve y=ln(3x-1) Let P be the point on the curve where x = 2. (a) Write down the gradient of the curve at P. (the anser is 0.6 but idk how they go
4(x-3)=5(x+1) solve the equation above for x
Why do leaves change colors in the fall?
As soon as macbeth commits murder, the weight of his conscience becomes almost _