johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

But, during the same summer, teachers stopped wearing high heels; each of them became 4% shorter. Copy and fill in the chart.
the height h of a falling object t seconds after it is dropped from a platform 300 feet above the ground is modeled by the function h(t) =300-16t^2. Which expre
Who was the most successful of the absolute monarchs.
You roll a number cube once and flip a coin. Find the probability of a compound event. Rolling a factor of 12 and flipping tails.
Karl marx argued that social institutions in a society were the result of the economic makeup of that society. max weber argued that:
what number is 53% of 170 please explain how you solved it
Which event is an example of genetic drift? An earthquake kills 90 percent of the green beetles in a population of green, black, and brown beetles. A green bee
why would it be inaccurate to describe the shuttle living quaters as capacious
WILL AWARD BRAINLIEST!! PLEASE SHOW ALL WORK
What registry file contains installed programs' settings and associated usernames and passwords?​?