gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

which number is between 5/2 and the square root of 11
10%of what number is 14
What is 825 divided by 7
If animal cells contained chlorophyll, how would animal life be different?
Thomas drew a rectangle with a area of 6 square centimeters what is the greatest possible perimeter
what is the answer to Jody has a rectangular piece of fabric 7/8 yard long and 4/5 wide. what's the area of the fabric? and Jody shares a piece with her friend
where the sun's energy is produced
Twice the sum of 4 and x is less than -16
Thomas drew a rectangle with a area of 6 square centimeters what is the greatest possible perimeter
what did sr isaac newton contribute to scientific thinking and knowledge