raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

What unhealthy message is often found on TV and in magazines? A) To be beautiful, one must be thin B) Young girls should exercise until they drop C) Vomiting a
Which graph represents the function below? Look at picture
So what if you are in a relationship and you have too much in common with that person, should you worry or just leave it alone????
What is the total amount of matter in an ecosystem doing?
_____ what day do you leave?​
Write a essay on The important of extracurricular activities for teens
Which diagram is the correct clectron dot diagram for magnesium?
The sonata became a great innovation of the Classical period. The parts of a sonata include​
The solution of absolute value equation I x - 4 | =6 is...
What is the rate of change (Slope) of the cost with respect to the number of miles for the Yellow Cab Company?