michellechestinemc
michellechestinemc michellechestinemc
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Nevaeh mowed 2 lawns in 4 hours. What was her rate of mowing in lawns per hour?

Respuesta :

107052
107052 107052
  • 03-04-2020

Answer:

1/2 a lawn per hour

Step-by-step explanation:

2÷4= 0.5

Answer Link
joshftw415
joshftw415 joshftw415
  • 03-04-2020

Answer: 1 Lawn per 2 hours

Step-by-step explanation: 4/2=2 and then you have to do 2/2=1, so there you go, Answer is 1 lawn per 2 hours

Answer Link

Otras preguntas

which sentence contains a comma that is correctly placed but unnecesary?A. I wanted to sleep late, but it was a school day.B. However, it wasn't worth the effor
A motorboat takes 5 hours to travel 500 km up stream the return trip takes 4 hours going down stream. What is the rate of the boat in still water? And what is t
Which of the following is NOT a form of energy? Heat Electricity Light None of the Above
The sum of a number and two times a smaller number is 62. Three times the bigger number exceeds the smaller number by 116. The bigger number is The smaller num
Find X to the nearest hundredth .
I answer that every requisite in female economy is easily attained; and, with truth I can add, that when once attained, they require no further mental attention
Which of these gave legal rights to runway slaves? A. three-fifths compromise B. Compromise of 1850 C. Neither of these
What was the purpose of the Townsend program? - require colonists to house British troops in their homes -pass taxes to pay the salaries of those enforcing th
solve kx+7=4 for x[tex]kx+7=4[/tex]
A five pound bag of apples costs $3.45. What is the unit cost of apples