yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

viola and orsino's marriage is postponed until
In his speech, "We Choose to go to the Moon," President Kennedy gives the listener a condensed view of history. In a short essay describe the purpose of the spe
Which two elements will most likely form an ionic bond? krypton and lithium magnesium and silicon calcium and potassium iodine and chlorine
Which events are independent? Select each correct answer. Two six-sided number cubes are rolled. Three red marbles are drawn from a bag with replacement. Two bl
Which type of nuclear waste can be disposed of in a landfill?
How much money will you have if you started with $1200 and put it in an account that earned 7.3% every year for 15 years?
The illustrator drew his characters in pencil, then layered in more detail ultimately he painted each comic strip in watercolor.after which word should a semico
Round off 365 344 to the nearest hundred thousand
In 1918 why did Russia sign a harsh peace treaty with the germans
viola and orsino's marriage is postponed until