missycue missycue
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Heather is deciding how many people to take to the movies if two people cost $16 and three people cost $24 and eight people cost $56 how many people would cost $72

Respuesta :

itzibitzyspider
itzibitzyspider itzibitzyspider
  • 01-05-2020
$16/2=$8 per person
$24/3=$8
$56/8=$7
$72/$8=9 people
Answer Link

Otras preguntas

How does an author build an effective argument?
How did Whitman's and Dickinson's poetry differ from the works of the Romantic era? They used new, unconventional forms that closely connected to a poem's meani
8x = -6. What does x equal?
Using the map above, what is located at number 6? United Kingdom Sweden
A turtle walks of a mile in 40 minutes. What is the unit rate when the turtles speed is expressed in miles per hour (60 minutes)? (needs to be a denominator)
ILL GIVE 20 POINTS AND BRAINLIEST FOR SOME TO EXPLAIN WHY BIDEN WILL BE A BETTER PRESIDENT THAT TRUMP WAS 3-4 SENTENCES!!
Two true-breeding stocks of pea plants are crossed. One parent has red, axial flowers and the other has white, terminal flowers; all F1 individuals have red, ax
What was the "moment of final suspense" in hamlet
question in picture I WILL GIVE BRIANLIEST!!!!!
Does anyone know thissss