Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

__________ enter the lymph and need transport carriers to circulate in the bloodstream.
So I answered this question and I got it wrong. The correct answer is in red. Can someone explain me why the correct answer is 140s/the temperature starts to ri
Read the question and answer it below the question
What was the Monroe Doctrine? A) a statement of the United States foreign policy regarding protecting independent nations from European invasion B) Monroe
You will need to use information learned in this unit as well as conducting outside (50 (NEED HELP ASAP)research online or in a textbook. In a few paragraphs (a
mrs kanmaley wanted to separate a nucleic acid in a cesium chloride gradient. wht method should she use?​
Her appearance was pale, with a slightly jaundiced appearance noted. On 8/24, additional labs were drawn. Which lab abnormality likely explains KS's symptoms?
How can u add 3/10 and 2/5
-3(v - 3) - 6 is greater than or equal to 12
Consumers look toward aspirational and opinion leader reference groups to secure references regarding what they should consume and/or how they should behave?