lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do the calculations!!!


Show steps please

I dont know how to do the calculations Show steps please class=

Respuesta :

thebeautifullegend
thebeautifullegend thebeautifullegend
  • 02-05-2020

Answer:

6-yard piece of rope for 60.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

Step 1:

Each yard has 3 feet.

 6     x     3              =18

yds     ft per yds      total yards

Step 2:

Divide the cost by the feet

60.12 / 18 = 3.34     So that is $3.34 per foot

58.52/ 11 = 5.32      So that is $5.32 per foot.

Clearly, the top choice is correct.

Answer Link

Otras preguntas

. There are 2 mistakes in the working below.(a) Circle the 2 mistakes in the working.[13 -4 -3-2)]+5 +10[5+(-3)]= [9 - 6]+5+10(-2)= 3+5+(-20)(b) Rewrite the cor
Where have geostationary satellites been placed? A) above the equator B) Florida C) along the highest latitudes D) Texas E) along the tropic of Capricorn
If sin theta +cos theta=root2cos theta then the value of tan theta is
What is the equation of the line that passes through the point ( − 6 , − 6 ) (−6,−6) and has a slope of 2 3 3 2 ​ ?
how can we make our family an ideal one ​
Write 5/z^-3 as a positive exponent
The moon is not seen at all on the new moon.why???​
how can we make our family an ideal one ​
Solve for a. a-15=4a-3
Matt had instructions to take a box of nails to a classroom that has a number equal to the remainder of the division 2960÷9. matt took the nails to class room 1