tiaW00
tiaW00 tiaW00
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought 6 pounds of sugar for $4. How many pounds of sugar did he get per dollar?

-if necessary, round your answer to the nearest hundredth

Respuesta :

milaradojevic246 milaradojevic246
  • 02-05-2020

Answer:

6÷4=1,5

Step-by-step explanation:

per one dollar he bought 1,5 pounds of sugar

Answer Link
christaphillips
christaphillips christaphillips
  • 02-05-2020
The answer is 1.5

4x1= 4
4x0.5= 2
4+2=6
Answer Link

Otras preguntas

HOW TO FIND THE MISSING NUMERATOR IN ANY FRACTIONS LIKE 4/8=  ?/4
what is 20% of $45.00?
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
What is 9x^2-24x+ 16
Can someone help me in probability?Amanda wrote a computer program that generates two random numbers between one and eleven.When she runs it,what is the probabi
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet
Explain why the railroads were not built in a straight line from east to west.
The decline in medieval trade was caused by
The distance of a wave crest from its resting. position is its. out of A. Wavelength B. Amplitude C. Height