YhKhalil
YhKhalil YhKhalil
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Tony has $20. He wants to buy at least 4 .
snacks. Hot dogs (x) are $3 each.
Peanuts (y) are $2 each.

Respuesta :

marsseojoon marsseojoon
  • 04-05-2020

Answer:

4 Hot dogs, 4 Peanuts

Step-by-step explanation

3 times 4 equals to 12

2 times 4 equals to 8

12 plus 8 equals to $20

Answer Link

Otras preguntas

Question 8 of 102 PointsWhat is the most effective type of research question?​
Jane is just learning to ride a tricycle. While riding on the sidewalk the surface changes from smooth concrete to bumpy brick. Jane is unsure if she should con
what did the American peace society do to improve society​
Where do bacteria get the nitrogen they fix
Eli is making guacamole. He uses 2 tablespoons of cilantro for every 3 avocados. At this rate, how many tablespoons of cilantro will he need for 9 avocados?
A one-year membership to the gym costs $362. When signing up, members pay $54 for the first month, then the remaining part is made in equal payments for the rem
HELP A STRUGGLING FRIEND OUT An amusement park has opened a new roller coaster. It is so popular that people are waiting for up to 3 hours for a 2 minutes ride
Purple flower color is dominant to white flower color. If pure-breeding purple flowering plants are crossed with pure-breeding white flowering plants, what wou
The unique properties of water enable life to exist on Earth. Which of these is a property of pure water?
A. Select the sentence that uses commas correctly. A. Jake and Fred eat too much sleep too much, and exercise too little. B. Jake and Fred eat too much, sleep t