1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

has anyone on here just recently got into a figth with their boy friend? if so, let me know what you did to deal with the heart break.
. Find all the roots of this equation x 3 – 3x 2 + 4x – 12 = 0.
when are we ever going to use fractions in our lives like this is dume
Deon throws a ball into the air. The height, h, of the ball, in meters, at the time t seconds is modeled by the function h(t) = -5t + t + 4. 1. When will the b
Modelar con matemáticas Aleyshka está ahorrando dinero en su cerdito. Tiene 15 monedas de 25 centavos, 19 monedas de diez centavos y el resto son monedas de ci
when are we ever going to use fractions in our lives like this is dume
public schools are free schools supported by_________?
2 x 2 (: you can have the points :)
A rectangle has a length of 26 inches and a width of 14 inches. If 1 inch = 2.54 centimeters, find the area of the rectangle in centimeters. Round the answer to
find a, b and c. don’t be slow. show the equation and answer for all pls (: