terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

Solve the systems by eliminations 3x-3y+4z=11
In how many ways can the 19 members of a chess club fill the offices of​ King, Knight,​ Bishop, and​ Rook?
Which measurement would be likely to be written in scientific notation the thickness of a dog hair , the radius of a period on this page, the ounces in a cup of
The ages of the student in a dance class are 10 9 11 12 9 10 9 10 11 12 8 12 12. what is the mode for this set of data?
What is -10.0 - [-2.4]=
Solve the equation for x. -2-3/4x=10 A.) -16 B.) 0 C.) 16 D.) -32/3
35x+10. How do I solve this?
On day 2 , Raj makes 70 more bagels than on day 1. What is the opportunity cost of producing 70 more bagels
I need help on this
Read the stanza from "A Psalm of Life" by Henry Wadsworth Longfellow: Not enjoyment, and not sorrow, Is our destined end or way; But to act, that each tomorrow