Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!! What is the area of , given that θ=π/3 radians? Express your answer in terms of π and as a decimal rounded to the nearest tenth. Show all your wo
Extractive institutions like coal, timber, etc.—that are often economically dominant in rural settings—tend to concentrate power ___________ . A.Rural communiti
How to change the command prompt of a computer​
16. You found a shortcut to school that saves 5 minutes off of taking the freeway. About 1 in every 10 trips you get stuck behind a bus and it ends up taking yo
Angela has a bucket of mass 2 kg tied to a string. She places a drinking glass of mass 0.5 kg in the bucket. She spins the bucket in a vertical circle of radius
Some historians have referred to the Crusades as ‘successful failures.’ Beyond the military history, what were the positive results and negative consequences? I
Match each ghost with what help Elbe ever scrooge realize in Charles ducks a crismas carol
name the organelles which are abundant in pancreas​
Put the equation y+x^2-10+16 in the form y=(x-h)^2+k
Please answer all the questions txxxx