Glaygnhnikokr
Glaygnhnikokr Glaygnhnikokr
  • 05-09-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41

Respuesta :

ThatNerdyChemist
ThatNerdyChemist ThatNerdyChemist
  • 05-09-2016
I would believe that the answer is $2.47
Answer Link
manuelatuozzo
manuelatuozzo manuelatuozzo
  • 14-08-2019

Answer:

$2.47

Step-by-step explanation:

To calculate the cost of each bottle, we need to divide the total cost by the total of bottles.

That's $7.41/3 = $2.47

If the cost of each bottle were, for example, $1.62 per bottle, the cost of 3 bottles would be 3*$1.62= $4.86, and that's not correct because we know that the cost of 3 bottles is $7.41.

Answer Link

Otras preguntas

What's the other word generous in overlooking insult or injury by others; rising above pettiness
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
explain why the motion of a body which is moving with constant speed in a circular path is said to be accelerated ?
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
what is 12minus 2 multiply 6 plus 2 divide by 2
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
example of onomatopoeia in the seven ages of man
round to the nearest hundredth 5.6192
write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
What's the other word a weak or lifeless feeling