meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

The thermal energy of a container of helium gas is halved. what happens to the temperature in kelvin
What is an analytical essay?
How did trade networks developed in the post-classical era?
Where did the D-Day invasion occur during World War II?      A. Italy B. France C. Russia D. Germany
What is one reason citizens can more easily affect policy at the local level than at the state and federal levels?
what is the sum of 4, -2, and 6
1. simplifythe picture
Becker & Smith, CPAs, and its client, Troper Lighting, are discussing a possible advisory engagement in which the firm would review Troper's account receiva
Sociologist c. wright mills was a proponent of the theory of
____ the word used for the day the war ended and that literally meant “stop shooting”