ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

3. Which of the following is an accurate description of mitosis and meiosis? A. Meiosis produces two haploid daughter cells, while mitosis produces fo
help me with my science please! :D Will give brainliest, if you answer CORRECTLY
Coffee, tea, and pastries are sold at a coffe shop. Last week, 2/5 of the coffee shop's profits were from sales and 1/3 of ots profits were from tea sales. The
PLEASE I NEED HELP, DUE TODAY!!!! Which of the following identifies the main theme of the poem? A. There is nothing more powerful than the natural occurrences p
The actet rule indicates that
2[3(4^2 +1)] - 2^3.
Help me with this one
plz help asap !! not very good @ math
what is a major symptom of UTI'S in the elderly?
In a fraction the denominator is 5 more than numerator.When 3 is added to the numerator and 1 is added to the denominator the simplest form of the fraction is 2