Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to 22÷2×9
GONNA UPVOTE Samuel Gompers was a leading proponent of what industrial issue? A) vertical integration B) the formation of trusts C) the crushing of labor unio
find the atea of triangle having base 25 cm and height 10.8 cm
In which of the following cities did Lee surrender to Grant?
___ are heterotrophs that break down dead organic material and use the decomposition products to supply themselves with energy. Release simple inorganic molecul
What was one difference between Christianity in the eastern and western parts of the Roman Empire?
Which of the following organisms evolved from dinosaurs? A. birds B. crocodiles C. sharks D. snakes
The circumference of a baseball is between 23 cm and 23.5 cm
What are the requirements to be in ib??
30% ofwhat number is 21.3