chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

¿Crees que es importante que los estudiantes aprendan la realización de discurso frente a un auditorio determinado? ¿Por que? AYUDAAAAAA ES URGENTEEE!!!
The original price of a skateboard was reduced by $15. The new price is $49.
Coordinates of the fourth vertex, c?
An object moving at a constant speed requires 4.0 s to go once around a circle with a diameter of 5.0 m. What is the magnitude of the instantaneous acceleration
brianna is graphing the function f(x)=x^2+6x+5. what x intercepts should brianna use to graph f(x)
The site of most absorption of nutrients is the a. stomach. b. small intestine. c. large intestine d. all of the above
product of (6+i)(2+9i)
What is the standard form of the equation of a circle that has its center at (-2, -3) and passes through the point (-2, 0)?
I need help please !!!!
Florian found out that her grandmother passed away and has intense grief. How has this most likely affected her social health? She has trouble sleeping and wake